سبد 0

برگزاری اولین دوره آموزشی IWCF در شرکت توسعه حفاری تدبیر

برگزاری اولین دوره آموزشی در شرکت توسعه حفاری تدبیر

اولین دوره آموزشی شبیه سازی حفاری و کنترل فوران چاه (IWCF) ویژه پرسنل شرکت توسعه حفاری تدبیر ۷ آبان ماه به مدت ۵ روز در دانشکده نفت اهواز توسط ایران پترواسکیلز (IranPetroSkills) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه حفاری تدبیر، این دوره با توجه به اهمیت مساله فوران چاه و کنترل آن در میدان های نفتی که از معضلات بزرگ صنعت نفت به شمار می رود و پیامدهای جبران ناپذیری از جمله از دست رفتن سرمایه های انسانی، آسیب به تجهیزات، هدر رفتن سیال مخزن، آسیب های زیست محیطی و هزینه های هنگفت اطفای حریق به همراه دارد به منظور آموزش و به روزرسانی مهارت های پرسنل مرتبط با این موضوع برگزار شد.
خطای انسانی یکی از عوامل انکارناپذیر در بروز فوران چاه است که می توان با آموزش های استاندارد مطلوب و به صورت دوره ای، آسیب های ناشی از آن را به حداقل رساند. در این راستا دوره های کنترل فوران چاه در سطوح مختلف طراحی شده تا پرسنل مرتبط با عملیات حفاری با گذراندن این دوره ها با علائم فوران قبل از وقوع آن آشنا شده و پیش از بروز فوران بتوان چاه را کنترل کرده و به شرایط پیش از فوران بازگرداند.
از این رو پس از حادثه فوران رگ سفید ۱۴۷ و به منظور عدم تکرار چنین وقایعی، شیوه نامه ای درخصوص ضرورت دریافت گواهینامه IWCF توسط کلیه پرسنل شرکت های فعال در زمینه حفاری از سوی وزیر نفت صادر و ابلاغ شد و از آنجا که این مدرک یک مدرک بین المللی است و با توجه به تحریم های اعمال شده بر ضد ایران در سطح بین المللی مقرر شد این دوره ها در ایران به صورت بومی طراحی شده و با استانداردها و سرفصل های بین المللی در ایران برگزار شود.
در ماده ۷ این شیوه نامه ذکر شده است که ادامه فعالیت افراد مرتبط با عملیات حفاری در شرکت های فعال در حوزه حفاری برای سمت های اولویت اول از دی ماه ۱۳۹۸ ، برای سمت های اولویت های دوم از خرداد ۱۳۹۹ و برای سمت های اولویت های سوم از مهر ۱۳۹۹ منوط به دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه ای توسط آنها خواهد بود.
دوره های IWCF در چهار سطح برگزار می شود که سطح یک عمومی است گواهینامه ای برای آن صادر نمی شود. سطح دو، سه و چهار از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و متناسب با نوع فعالیت و جایگاه پرسنل برگزار می شود. پرسنل پس از گذراندن این دوره ها و برخی دوره های ایمنی موفق به دریافت مدرک صلاحیت حرفه ای از شرکت ملی نفت می شوند که ۳ سال اعتبار دارد.
شرط دریافت این گواهینامه قبولی با نمره حداقل ۷۰ در ۳ آزمون شامل آزمون کتبی (p&p )، آزمون تجهیزات عملیات حفاری و آزمون عملی با دستگاه شبیه ساز است.
گفتنی است اولین دوره آموزشی شبیه سازی حفاری و کنترل فوران چاه (IWCF) در سطح ۴ و با حضور ۱۲ نفر از پرسنل شرکت توسعه حفاری تدبیر برگزار گردید. دومین دوره نیز در تاریخ ۲۱ آبان ماه به مدت ۵ روز و در سطح ۴ با حضور ۱۲ نفر دیگر از پرسنل شرکت برگزار خواهد شد و سایر پرسنل نیز به تدریج در آینده در این دوره ها شرکت خواهند
در پایان خاطز نشان می سازد دوره های ۲،۳،۴ و ۵ این شرکت توسط ایران پترواسکیلز  در ماه های آبان، آذر ، دی و بهمن ماه برگزار گردید.

برای مشاهده گزارش تصویری کلیک کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید